D-8 ülkeleri Gazze için İstanbul’da toplanıyor

İstanbul’da gerçekleştirilecek olan toplantıya, Pakistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı öMohammad Ishaq Dar, Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi, Malezya Dışişleri Bakanı Mohamad Hasan, İran Dışişleri Bakan Vekili Ali Bagheri ve Bangladeş Sosyal Refah Bakanı Dipu Moni’nin yanı sıra Mısır ve Nijerya’dan da üst düzeyde yetkililerin katılması bekleniyor. Mısır ve Nijerya’nın katılımı ise henüz kesin değil. 

Toplantı vesilesiyle bir araya gelecek D-8 üyesi ülkelerin Gazze’deki gelişmelere ilişkin güçlü bir ortak bildiri kabul etmeleri öngörülüyor.

GELİŞEN SEKİZ ÜLKE TEŞKİLATI (D-8)

D-8, 15 Haziran 1997 tarihinde İstanbul’da kurulmuştur. Türkiye’nin yanı sıra Bangladeş, Mısır, Endonezya, İran, Malezya, Nijerya ve Pakistan’ın üye olduğu teşkilatın sekretaryası da İstanbul’da yerleşiktir. Üç kıtaya yayılan sekiz ülke tarafından sosyoekonomik kalkınmayı temin etmek üzere kurulan D-8, çatışma yerine barış, meydan okuma yerine diyalog, sömürü yerine iş birliği, çifte standartlar yerine adalet, ayrımcılık yerine eşitlik, baskı yerine demokrasi ilkelerini temel almaktadır. D-8’in ana faaliyet alanları, ticaret, tarım ve gıda güvenliği, sanayi, enerji ile ulaştırma ve bağlantısallık olup, sağlık ve turizm alanlarında da çalışmalar sürdürülmektedir.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir